Program wycieczki
Wycieczka Nr 31 - Korona Gór Świętokrzyskich 23-25.08.2024 - KTG Nowy Wierch
Zapraszamy członków PTTK na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie w dniach 23-25.08.2024 r.
Zdobywamy odznakę „KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH” oraz fragmenty tras Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.
Wycieczkę przygotowała i prowadzi - Agata Karwowska.
Zapisy na wyjazd przyjmuje Agata Karwowska - tel.: 784 037 067, tylko SMS.
Koszt autokaru - 140,00 zł/os. płatne na konto Oddziału do dnia 29.06.2024 r. podając w tytule: imię i nazwisko oraz nr wycieczki (w tym przypadku nr 31).
Koszt pobytu 290,00 zł/os. płatne na miejscu.
W cenie pobytu: 2x nocleg, 2x obiadokolacja, 2x śniadanie.
Zakwaterowanie: Centrum Edukacyjne, Milanowska Wólka 18A (koło Nowej Słupi).
Dodatkowo będzie płatny bilet do Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi.
Ilość miejsc ograniczona.
Wyjazd z Krakowa w dniu 23.08.2024 r. o godz. 6:30 z os. Centrum E1, z parkingu obok Szkoły Muzycznej (Muzeum PRL-u), bez przejazdu przez Kraków.
Planowana godzina powrotu do Nowej Huty 25.08.2024 r. około godz. 19:00-20:00.
Nasze wycieczki są dostępne tylko dla Członków PTTK z opłaconymi składkami członkowskimi.
Po zapisaniu się SMS-em należy dokonać wpłaty za autokar do dnia 29.06.2024 r. na konto Nowohuckiego Oddziału PTTK:
17 1600 1462 1808 4949 3000 0001
podając w tytule: imię i nazwisko oraz nr wycieczki (w tym przypadku nr 31).
Opłata za autokar będzie automatycznie potwierdzeniem udziału w wycieczce.
Członkowie PTTK zapisani w innym oddziale niż Nowohucki Oddział PTTK w Krakowie z siedzibą pod adresem os. Górali 8, 31-959 Kraków proszeni są o przesłanie zdjęcia bądź skanu legitymacji PTTK MMS-em lub e-mailem do organizatora: tel.: 606 446 755; e-mail: timelox1@gmail.com.
Jednocześnie prosimy o zabranie legitymacji PTTK na wycieczkę w celu weryfikacji opłacenia składek.
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wycieczek przed zapisaniem się na wycieczkę.
"REGULAMIN UCZESTNICTWA W IMPREZACH TURYSTYCZNYCH I WYCIECZKACH" dostępny również pod linkiem "Informacje" na stronie głównej.
Trasy turystyczne:
Piątek 23.08.2024 r.
Bieliny - szlak niebieski - Drogosiowa (447 m n.p.m.) - Wał Małacentowski - Kobyla Góra - szlak zielony - do Ośrodka w Milanowskiej Wólce.
4 h 15', 15 km, przewyższenia - ↑328 m, 17 pkt GOT.
Sobota 24.08.2024 r. fragment Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, Pasmo Jeleniewskie.
Gołoszyce - szlak czerwony - Truskolaska (448 m n.p.m.) - Wesołówka (469 m n.p.m.) - Szczytniak (554 m n.p.m.) - Jeleniewska (533 m n.p.m.) - Kobyla Góra - Ośrodek w Milanowskiej Wólce.
6 h 10', 20,2 km, przewyższenia - ↑577 m, 26 pkt GOT.
Niedziela 25.08.2024 r.
Grzegorzowie - rozejście szlaków - szlak czarny - Chełmowa Góra (351 m n.p.m.) - Nowa Słupia.
1 h 30', 4,7 km, przewyższenia - ↑146 m, 5 pkt GOT.
Zwiedzanie Muzeum Hutnictwa – Dymarki Świętokrzyskie.
Po zwiedzaniu - szlak niebieski - Nowa Słupia - Klasztor św. Krzyża - Łysa Góra (594 m n.p.m.) - Huta Szklana - parking Przełęcz Hucka.
1 h 40', 4,8 km.
Możliwość realizacji własnego programu wycieczki pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa w warunkach zimowych oraz po zgłoszeniu i uzgodnieniu z prowadzącym.
Organizator zastrzega możliwość wprowadzenia zmian w programie.
Zapraszamy!
GOPR 985; +48 601 100 300
EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY 112
Relacja z wycieczki
KORONA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH
Podczas trzydniowej wyprawy w Góry Świętokrzyskie mieliśmy za cel przejście pięknych tras górskich, zdobyć szczty do "Korony Gór Świętokrzyskich", ale także poznać atrakcje turystyczne i historyczne, jakie ten region Polski oferuje.
Do szczytów już zdobytych, do "Korony Gór Świętokrzyskich" możemy dopisać kolejne trzy: Drogosiowa w Paśmie Bielińskim, Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim oraz Chełmową Górę w Paśmie Pokrzywiańskim.
Obszar leśny Chełmowej Góry to enklawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego - przepiękny las ze starymi modrzewiami.
Mimo tylko trzydniowego pobytu skorzystaliśmy z wielu atrakcji: zwiedziliśmy Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupii oraz zwiedziliśmy indywidualnie Klasztor na Świętym Krzyżu.
Po wędrówce górskiej w upalny dzień chętni uczestnicy wykorzystali sąsiedztwo Winnicy Milanowskiej. Zostaliśmy oprowadzeni po winnicy przez właścicielkę, która uchyliła nam rąbka tajemnicy o produkcji wina, o szczepach roślin winnych oraz degustowaliśmy wspaniałe wina Jej produkcji.
W pogodny wieczór spotkaliśmy się przy ognisku, było pieczenie kiełbasek oraz pośpiewaliśmy przy gitarze.
Była także uroczysta i ważna chwila dla najmłodszych turystów Janka i Aleksandra, którzy otrzymali odznaki turystyczne: Popularną i Brązową GOT do których punkty zdobyli za dzielne wędrowanie szczególnie z dziadkami.
W drodze powrotnej do Krakowa odwiedziliśmy rodzinne Muzeum Regionalne pielęgnujące pamięć o Tadeuszu Kościuszce, o Bitwie pod Racłwicami prezentując piękną makietę bitwy.
Dla dzieci była dodatkowa atrakcja, gdy mogli założyć sukmany kosynierów i dzierżyć atrapy kos w dłoni.
Pogoda dopisała, uczestnicy także, wszystko się udało.
Dziękuję bardzo za udział w tym wyjeździe.
Agata Karwowska
W piękny słoneczny i upalny lekko przedłużony sierpniowy weekend zostaliśmy zabrani przez Agatę, Janka i Pana Łukasza w rzadko odwiedzane przez Nowy Wierch Góry Świętokrzyskie.
Na kolejną tegoroczną wyprawę zdecydowało się w sumie 37 osób, a naszą przygodę zaczęliśmy w piątek 23 sierpnia w miejscowości Bieliny. Wędrówkę niebieskim szlakiem przez lasy dające w panującym upale błogi cień urozmaiciło nam zdobycie jednej z gór należących do "Korony Gór Świętokrzyskich". Była to leżąca na uboczu poza szlakiem 447-metrowa Drogosiowa. Momentami wędrówka była wyzwaniem, gdy szlak zaczynał mocno kluczyć, a oznakowanie akurat wzięło sobie na tym odcinku wolne. Na szczęście wszyscy czasami alternatywnymi trasami dotarli do mety w miejscowości Milanowska Wólka, gdzie była nasza baza ulokowana w Centrum Edukacyjnym. Spokojnie spędzony pierwszy dzień naszej wędrówki. Jedynie miłośnicy grzybów mogli się poczuć leciutko zawiedzeni ich brakiem na trasie i w jej pobliżu.
Drugi dzień mieliśmy poświecić wędrówce fragmentem oznaczonego kolorem czerwonym Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Pan Łukasz zawiózł nas do Gołoszyc Wyższych, gdzie ten szlak zaczyna się lub kończy. Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie przy "kropeczce". Przed grupą było przejście głównie lasami chroniącymi przed upałem Pasma Jeleniowskiego z kolejnym szczytem do "Korony Gór Świętokrzyskich", czyli mającym 553 metry Szczytniakiem. Wycieczkę kończymy w naszym ośrodku w Milanowskiej Wólce, choć to jeszcze nie koniec atrakcji na ten dzień. Późnym popołudniem grupa chętnych wybiera się na degustacje i zwiedzanie winnicy zlokalizowanej tuż przy naszym noclegu. Gdyby było mało, to wieczorem mamy jeszcze ognisko z pieczeniem kiełbasek i recitalem Agaty.
Ostatni dzień wycieczki zaczęliśmy w Nowej Słupii od zwiedzenia Muzeum Metalurgii, gdzie w arcyciekawy sposób przedstawiono historię rozwoju wytopu metali na terenie Świętokrzyskiego. Później było zdobycie Świętego Krzyża i Łysej Góry, leżących na czerwonym Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Zwiedziliśmy Klasztor Ojców Oblatów. Zachwycaliśmy się rozległym gołoborzem, no i niestety w końcu musieliśmy wracać do domu.
Jak się okazało w drodze powrotnej czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Zatrzymujemy się w Niezwojowicach, gdzie zwiedzamy prywatne muzeum poświęcone bitwie stoczonej w 1794 roku pod Racławicami i osobie Naczelnika Powstania - Tadeuszowi Kościuszce. Najwięcej radości mieli chyba najmłodsi uczestnicy, którzy zostali poprzebierani w chłopskie sukmany i "uzbrojeni" w atrapy kos osadzonych na sztorc.
Wspaniale spędzone wśród Przyjaciół trzy dni, które niestety minęły tak szybko.
Andrzej Pieniążek
Zdjęcia z wycieczki