Wycieczka Nr 08 - Hrebienok - „Tatrzańska Świątynia Lodowa” 16.03.2024 - Koło ZA

Tatrzańska Świątynia Lodowa

Fot. Tatrzańska Świątynia Lodowa

Hrebienok - „Tatrzańska Świątynia Lodowa”.
Zarząd Koła ZA Nowohuckiego Oddziału PTTK w Krakowie zaprasza Członków Nowohuckiego Oddziału PTTK na wycieczkę w Tatry Słowackie.
Celem wycieczki jest wystawa na Hrebienoku „Tatrzańska Świątynia Lodowa” przedstawiająca Katedrę Królewską w Opactwie Westminsterskim w Londynie (wstęp bezpłatny).

Wycieczkę przygotował i poprowadzi - Bogumił Borowiecki.
Zapisy na wyjazd przyjmuje Bogumił Borowiecki - tel.: 792 913 983, nie będą przyjmowane zapisy na podstawie SMS.
Koszt uczestnictwa - 70,00 zł/os.
Wyjazd z Krakowa w dniu 16.03.2024 r. o godz. 6:30 z os. Centrum E1, z parkingu obok Szkoły Muzycznej (Muzeum PRL-u).
Przejazd ulicami: Andersa, Stella-Sawickiego, Nowohucką, Powstańców Śląskich, Zakopiańską.
Planowana godzina powrotu ze Starego Smokowca do Nowej Huty około godz. 16:00.

Po zapisaniu się należy dokonać wpłaty do dnia 01.03.2024 r. na konto Nowohuckiego Oddziału PTTK:
podając w tytule: imię i nazwisko oraz nr wycieczki (w tym przypadku nr 08).

W programie:
Tatrzańska Świątynia Lodowa w liczbach:
- Wykorzystano 225 ton lodu,
- 1880 bloków lodu,
- Główny budowniczy: Adam Bakoš,
- W budowie uczestniczyli rzeźbiarze z 4 krajów - Słowacji, Czech, Polski i Niemiec,
- Najwyższy punkt budowli wynosi 11,5 m,
- Budowla została umieszczona w kopule o średnicy 25 m.

Nowość:
Przypadkowy gość może zabrać do domu wyjątkową pamiątkę dla kolekcjonerów – kulkę pamiątkową z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej.
Codziennie od 17.11.2023 do 14.04.2024 z losowego miejsca wypadnie szklana kulka.
Godzina wypuszczenia kulki w trakcie sezonu będzie się zmieniać i będzie opublikowana na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, a także bezpośrednio w świątyni lodowej na zegarze.
W świątyni lodowej są 3 miejsca, w których kulka może wypaść.
Ten kto znajdzie/złapie kulkę, może ją sobie zabrać.

Ciekawostki, które można znaleźć w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej:
- Miniatury klejnotów koronnych,
- Lodowe krzesło koronacyjne (na którym można zrobić sobie zdjęcie),
- Szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa,
- List od dziekana Opactwa Westminsterskiego skierowany do osób odwiedzających Tatrzańską Świątynię Lodową.

Ponadto przed lodową bazyliką zostanie otwarta wystawa fotografii z wizyty Królowej Elżbiety II i Księcia Filipa na Słowacji w Tatrach Wysokich.
Na Hrebienok można dostać się kolejką ze Starego Smokowca (kolejka kosztuje w obie strony 13 €, dla seniorów są zniżki).
Jest tu schronisko Bilikova Chata.
Tatry na Słowacji są zamknięte powyżej schronisk. Dlatego też bezpieczną wędrówkę można odbyć zabezpieczając się w odpowiedni sprzęt (raki, kijki).
Możliwe jest bezpieczne dotarcie szlakiem czerwonym lub zielonym do schronisk Rajnerova Chata - najstarsze schronisko w Tatrach (25' - czerwonym, 45' - zielonym) i Zamkovskeho Chata - 1 h 30'.

HZS 18-300; +421 910 737 988

Link do strony Koła ZA z wycieczką